Essays on the relationship between income inequality and economic growth
Taloustieteellisiä tutkimuksia tuloerojen ja talouskasvun välisestä yhteydestä
Tiivistelmä
Väitöskirjassa tutkitaan tuloerojen ja talouskasvun välistä suhdetta. Aiempaa kirjallisuutta täydennetään sisällyttämällä tarkasteluun tulojen jakautuminen työ- ja pääomatulojen kesken, arvioimalla rahoitusolosuhteiden merkitystä, huomioimalla maakohtaiset tekijät, tutkimalla suosittujen tilastollisten menetelmien ominaisuuksia ja käyttämällä useita tuloeromittareita. Väitöskirja koostuu johdantoluvusta ja viidestä tutkimuksesta, joista neljä ensimmäistä ovat empiirisiä ja viides sisältää sekä empiiristä että teoreettista analyysia.
Ensimmäinen tutkimus osoittaa, kuinka tuloerojen ja talouskasvun välinen yhteys riippuu käytetyistä tilastollisista menetelmistä. Maakohtaisten havaitsemattomien tekijöiden huomioiminen selittää pitkälti nämä tekijät sivuuttavien menetelmien tuottaman negatiivisen estimoidun yhteyden. Syy-seuraussuhteen erotteleminen tilastollisesta yhteydestä osoitetaan vaikeaksi.
Toinen tutkimus arvioi rahoitusmarkkinoiden ja -instituutioiden roolia tuloerojen ja talouskasvun välistä suhdetta mahdollisesti määrittävänä tekijänä. Tutkimuksen tulosten mukaan rahoitusmarkkinoiden kehittyneisyys näyttää heikentävän tuloerojen talouskasvua haittaavaa vaikutusta matalan tulotason maissa.
Toisin kuin kaksi ensimmäistä tutkimusta, jotka nojaavat useita maita kattaviin paneeliaineistoihin, kolmas tutkimus keskittyy yksittäisiin maihin. Sen lisäksi, että maakohtaiset erot osoittautuvat merkittäväksi, talouskasvun havaitaan olevan eri tavalla yhteydessä laskeviin ja nouseviin tuloeroihin.
Neljäs tutkimus esittelee aineiston pääoman tulo-osuuksista, ja osoittaa, että tulo-osuudet ovat integroituneita maiden kesken. Muutokset tulo-osuuksissa ovat pääosin yhden yhteisen latentin tekijän ajamia kaikissa otoksen maissa. Tekijä on korreloitunut kansainvälisen kaupan määrän ja kokonaistuottavuuden kanssa useimmissa maissa.
Viides tutkimus osoittaa sekä teoreettisesti että empiirisesti, että tuloerojen ja talouskasvun välinen suhde on positiivinen pääoman tulo-osuuden ollessa matala. Pääoman tulo-osuuden ollessa korkea suhde on negatiivinen. Empiirinen tulos nojaa historialliseen aineistoon, kun taas teoreettinen analyysi korostaa varautumissäästämisen ja kulutuksen tasoittamisen merkitystä.
Julkaisun tiedot
Juuti, T. (2021), Essays on the relationship between income inequality and economic growth, Jyväskylän yliopisto, Väitöskirjat 403.
- ISSN: 2489-9003
- ISBN: 978-951-39-8742-8 (verkkojulkaisu)
- Uutinen
![](https://labore.fi/cache/images/a/7/a/4f/JuutiToni_1737_640px-aspect-ratio-560-492-280x246.jpg)
- Toni Juuti
- erikoistutkija
- Puh. +358-40 940 2853
- toni.juuti@labore.fi
- Tutkijaprofiili