Deltidsarbete inom privata tjänstesektorerna
Referat
I Finland utförs deltidsarbete i genomsnitt oftare inom detaljhandeln, hotell- och restaurangbranschen samt fastighetstjänster. För majoriteten är orsaken till deltidsarbete brist på heltidsarbete.
Inom detaljhandeln arbetar över hälften och inom hotell- och restaurangbranschen nästan hälften av de deltidsanställda på kvällar, lördagar och söndagar. För deltidsanställda är otypiska arbetstider vanligare än för heltidsanställda, och en del upplever också att arbetstiderna passar dåligt ihop med att förena arbete och övrigt liv.
Deltidsanställda tjänade i genomsnitt 62,2–68 procent av månadslönen för heltidsanställda inom branschen, och över hälften upplevde svårigheter att klara sig på sin lön. En större arbetsplats, en högre andel kvinnor i arbetskraften, variation i arbetsmängden dagligen och veckovis samt arbete under veckoslut ökar sannolikheten för och intensiteten av deltidsarbete. (AI-översättning)
- ISSN: 1795-2832 (tryckt), 2242-6914 (Online)
- ISBN: 978-952-209-155-0 (tryckt), 978-952-209-156-7 (Online)
- Pressmeddelande på finska
- Publicering i PDF-format
- Merja Kauhanen
- johtava tutkija
- Tel. +358-40 940 1946
- merja.kauhanen@labore.fi
- Forskarprofil