Samarbete är guld värt även inom penning- och finanspolitiken
Artikeln behandlar det ömsesidiga beroendet mellan penning- och finanspolitiken i en situation där ECB lättar på penningpolitiken men finanspolitiken i Europa stramas åt.
Enligt forskningslitteraturen fungerar penningpolitiken bäst när finanspolitiken stöder den i samma riktning. En åtstramande penningpolitik sänker priserna endast om finanspolitiken också är åtstramande — och på motsvarande sätt stimulerar en lättare penningpolitik ekonomin bara i en expansiv finanspolitisk miljö. Mekanismen löper via förmögenhetseffekten: en räntesänkning ökar hushållens förmögenhet, vilket ökar konsumtionen och inflationstrycken, om inte finanspolitiken balanserar detta.
Den centrala frågan ur Finlands synvinkel är om den åtstramande finanspolitiken urholkar stimulanseffekten av den lättare penningpolitiken. De olika återhämtningserfarenheterna från finansmarknadsvärt och coronapandemin stöder uppfattningen att samordningen av politikåtgärder är avgörande. (AI-översättning)
- Juho Koistinen
- ennustepäällikkö
- Tel. +358-40 940 2833
- juho.koistinen@labore.fi
- Forskarprofil