Socialskydd för kvinnor i arbetsför ålder i Tanzania – en utforskning av tidigare politiktrajektorier och simulering av framtida vägar
Referat
Tanzania har utvidgat sitt socialskyddsramverk betydligt under det senaste decenniet, men landet fortsätter att brottas med viktiga könsbaserade ojämlikheter. Denna uppsats undersöker, för det första, utvecklingen och effekterna av Tanzanias socialskyddspolitik sedan 2000-talet, ur perspektivet av kvinnor i arbetsför ålder. Med stöd av en kartläggande översikt av mångsidiga belägg visar uppsatsen att trots progressiva lagstiftningsreformer och politiska insatser för att utvidga socialbistånd och försäkringsarrangemang kvarstår betydande ojämlikheter i tillgången till socialskydd för kvinnor i såväl formella som informella sektorer. För det andra utforskar denna uppsats, genom mikrosimuleringar, de potentiella fördelarna med att introducera ett barnbidragssystem för familjer som ett instrument för könsresponsiv socialskyddsutvidgning. Simuleringsresultaten indikerar att ett barnbidrag allokerat till den primära vårdnadshavaren har stor potential att främja kvinnors egenmakt och uppnåendet av SDG:erna i Tanzania. (AI-översättning)
Publication Information
Lambin, R., Nyyssölä, M., & Bernigaud, A. (2022), Social protection for working-age women in Tanzania – Exploring past policy trajectories and simulating future paths, WIDER Working Paper 2022/82, Helsingfors: UNU-WIDER.
- ISSN: 1798-7237
- ISBN: 978-92-9267-213-3
- JEL: J16, I3, I38, C15
- Milla Nyyssölä
- johtava tutkija
- Tel. +358-45 7750 2062
- milla.nyyssola@labore.fi
- Forskarprofil