När man hamnar i en grop lönar det sig att sluta gräva

Prognostpublikationer, Ekonomiska prognoser, Politikrekommendationer Mika Maliranta
Foto: Laura Oja.

Finlands ekonomi är på väg in i en djupare lågkonjunktur än väntat, samtidigt som det strukturella underskottet i de offentliga finanserna visar sig vara svårt att åtgärda. Lågkonjunkturer försämrar sysselsättningen, minskar skatteintäkterna och hämmar den långsiktiga produktivitetstillväxten, vilket gör det viktigt att försöka mildra deras effekter.

Författaren betonar betydelsen av välfärdsstatens automatiska stabilisatorer, såsom socialförsäkringssystemet, för att jämna ut konjunktursvängningar. Samtidigt varnas det för att genomföra utgiftsnedskärningar i början av en recession, eftersom sådana åtgärder kan fördjupa och förlänga nedgången.

Att balansera de offentliga finanserna ses som nödvändigt, men det bör ske långsiktigt och genom en kombination av utgiftsnedskärningar och skattehöjningar, så att den ekonomiska återhämtningen inte äventyras. (AI-översättning)